Już od stycznia podatki zapłacimy na jeden, indywidualny, rachunek.
Obecnie podatki płacimy na rachunek urzędu skarbowego- PIT, CIT, VAT- każdy podatek na inny rachunek właściwy dla podatnika ze względu na właściwość miejscową urzędu skarbowego.
Od stycznia uruchomione zostaną indywidualne rachunki na każdego płatnika i podatnika. Niezależnie od miejsca prowadzenia działalności czy siedziby działalności będziemy mieli jedno, zawsze to samo konto do wpłaty.
W następnej kolejności na indywidualne rachunki będzie można opłacać również inne należności budżetowe, np opłaty za pełnomocnictwa.
Już dziś możesz sprawdzić swój indywidualny rachunek do zapłaty podatków korzystając z tego linku: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/
Przedsiębiorcy, którzy w ciągu miesiąca robią szereg małych zakupów biorą paragony a na koniec miesiąca pobierają faktury zbiorcze. Obecnie taka operacja nie budzi żadnych wątpliwości, jest to jednocześnie oszczędność czasu, mniejsze koszty księgowe i wygoda. Niestety od stycznia się to zmieni. Ustawodawca wprowadził regulację polegającą na tym, że nie będzie można wystawić faktury na podstawie paragonu, na którym wcześniej nie wprowadzono numeru NIP nabywcy. W przypadku niezastosowania się do tego przepisu obu stronom transakcji grożą sankcje nawet do 100% wysokości podatku z faktury.
Tak więc aby zaliczyć zakupy do kosztów podatkowych i do vat najlepiej od razu brać fakturę po każdym zakupie.
Już w listopadzie br. w życie wejdą przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. W obecnym kształcie dla niektórych towarów i usług stosuje się odwrotne obciążenie. Polega to na tym, iż zobowiązanym do obliczenia i zapłaty podatku należnego jest nabywca towaru lub usługi. Po zmianie przepisów nie będzie już mechanizmu odwrotnego obciążenia, a podatnicy będą zobowiązani stosować mechanizm podzielonej płatności.
Głównymi założeniami wynikającymi ze znowelizowanych przepisów jest:
1. Obowiązkowy split payment dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami, którzy podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, udokumentowanych fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza 15.000zł brutto.
2. Obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności objęte zostaną wybrane towary i usługi, m.in. wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe; elektronika: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde; paliwa do napędu samochodów, oleje opałowe i smarowe; prawa do emisji gazów cieplarnianych; roboty budowlane; węgiel; handel częściami do samochodów i motocykli.
3. Umieszczenie na fakturze informacji o podzielonej płatnośc.i
Za brak zastosowania się do przepisów ustawodawca przewidział sankcje, które mogą być nałożone zarówno na dostawcę jak i na nabywcę.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.